2013. január 1., kedd

Szilveszter a világ körül


Új év, új élet – mióta világ a világ, az emberek mindig valami mást, valami jobbat várnak a beköszöntő új esztendőtől. Lezárni azt, ami a múlt évben rossz volt, bizakodva várni, mit hoz a jövő- erről szól a szilveszter. Így a Föld minden táján babonák, népszokások kötődnek e jeles naphoz: legtöbbjük kedvező időjárást, gazdag termést, sok pénzt, egészséget és egyéb földi jókat hivatott biztosítani az elkövetkezendő 365 napra.


Mindenki ugyanazt kívánja az új évre: egészséget, gazdagságot, boldogságot, de a megünneplésében vannak eltérések az egyes földrészek, országok között. Nézzük, hogy mások milyen hagyományokat, szokásokat követnek, hogy bebiztosítsák a következő évi szerencséjüket az élet minden területén:


Hollandia


A hollandok rendeget kör alakú süteményt esznek Szilveszterkor. Linzereket, fánkokat és bármi más kör alakú süteményt szereznek be, hogy ezzel jelezzék, hogy a következő évre sok pénzt várnak. A szilveszteri asztalra annyi ilyet tesznek, amennyit csak lehet, hogy ezzel biztosítsák maguknak a várt gazdagságot. 

Olaszország


Az olaszok nem hazudtolják meg messze földön híres temperamentumukat, hiszen Szilveszterkor egyszerűen kidobálják a régi holmikat a lakásból, ráadásul mindezt általában az ablakon át teszik. 

Ezzel úgy tartják, hogy helyet csinálnak a következő évben várható szép, új dolgoknak, amikből várhatóan nagyon sok fog érkezni a kidobáltak helyére. 

Ausztria


A németországi Tirolban nagyon népszerű szokás, hogy éjfélkor a férfiak kimennek a kertbe és megráznak egy almafát. Ráadásul mindezt meztelenül teszik, hiszen a tettük célja az, hogy a következő évre biztosítsanak maguknak elég férfiasságot. Mivel azonban ehhez táplálék is szükségeltetik, ezért a farázás után azonnal esznek néhány tiroli rétest is. 


Spanyolország


A spanyolok nem csak az év egészéről szeretnék Szilveszterkor megtudni, hogy vajon szerencsés lesz vagy sem, hanem az egyes hónapokra lebontva is szeretnének tisztában lenni a kilátásaikkal. 

Ezért éjfélkor 12 szőlőszemet esznek meg, mindegyikhez egy-egy hónapot rendelve. Amelyik édes ízű, az szerencsés hónapnak ígérkezik. Hasonló szokásokat követnek Mexikóban, Peruban és Kubában is.



Görögország


A görögök a szerencséjüket próbálgatják lemérni Szilveszterkor. A vacsora mellé szerencsesüteményeket, tésztákat készítenek, néhányukba pedig pénzdarabokat rejtenek. 
Aki a pénzt tartalmazó darabot választja, az szerencsére számíthat a következő évben. 

Törökország


Törökországban Szilveszterkor általában minden család eszik egy gránát almát. A gyümölcs színe és a magok formája egyaránt a pénzt és a gazdagságot jelképezik, amellett a törökök komoly szerencsehozó jelentést is tulajdonítanak a gránátalmának. Ha a gyümölcs sérült vagy rohadt, akkor viszont a törökök valami komolyabb bajra számítanak. 

Kína


A Távol-Keleten de főleg Kínában elterjedt szilveszteri szokás, hogy a hosszú életet szimbolizáló, sokszor akár több méter hosszú tésztát főznek, és próbálják azt egyben megenni. 

A hagyomány úgy tartja, hogy ha sikerül szakadás nélkül beszippantaniuk egy hosszú tésztaszálat, akkor hosszú élet vár rájuk. 

Japán


Seprűvel a kezükben köszöntik a japánok az érkező újévet. Ezzel a művelettel „beseprik” a szerencsét a házba, amelynek ajtajára – az ártó szellemek távol tartására – szalmakötegeket tesznek. Emellett buddhista szokás szerint 12 helyett 108-szor ütik meg a harangokat. Ez a hat fő bűnre és azok egyenként 18 árnyalatára emlékezteti a hívőket. 

Kolumbia


Kolumbiában, a többi dél-amerikai országhoz hasonlóan fontosnak tartják, hogy szilvesztertjókedvvel, nevetéssel ünnepeljék meg, mert akkor az egész következő év vidáman telik majd. Itt az óévet külön meg is személyesítik: öregemberként, gólyalábon járja az utcákat, és a jókedvet biztosítandó vicceket kiabál. 

Mexikó




A mexikóiak nagyon szeretnek utazni, legérdekesebb újévi hiedelmük is ehhez kapcsolódik. Azt tartják ugyanis, hogy ha pontbanszilveszter éjfélkor bőrönddel a kezünkben sétálunk az utcán, a következő évben izgalmas utazásra számíthatunk. 


Kuba


Ha a szilvesztert Kubában ünnepeljük, ne mulasszunk el ernyőt vinni magunkkal. A kubaiak tiszta vizet öntenek – nem a pohárba, hanem – a mit sem sejtő járókelő nyakába. Hitük szerint ez a szokás tiszta, áttetsző, sima folyású új esztendőt biztosít számukra. 


Boldog, sikeres és nagyon pozitív új évet kívánunk Olvasóinknak! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Linda video