Néhány nap alatt óriásit változik időjárásunk. Hétfőn hajnalban még -6, -13, sőt az ország keleti harmadán -14 és -21 fokra ébredhettünk és kedd hajnalban is hasonló volt a helyzet, de hétvégére mindez a visszájára fordul – szerdán már a folytatódó ónos esővel el is indult a melegedés. Lesz, ahol húsz fokot is emelkedik a hőmérséklet: szombaton 6-12, de a déli, délnyugati területeken akár plusz 14-15 fokot is mérhetünk.
Szerdára szinte az egész ország területére riasztást adott ki az Országos Meteorológiai szolgálat, a középső tájakon a legrosszabb a helyzet.
Bőven az átlag felett leszünk
A változást egy dél-délnyugat felől érkező ciklon hozta magával, és a jelentős hőmérséklet-emelkedés mellett megélénkül, helyenként meg is erősödik majd a délnyugati szél – mondja Cséki Gergő meteorológus, az Időkép.hu munkatársa.
A havat már északon, északkeleten is eső, ónos eső váltja, a csapadékzóna csütörtökre el is hagyja az országot.
A februári átlaghőmérséklet Magyarországon 0 és -1 fok között van, a szakember szerint a tavaszt idéző hétvégi “meleg” semmiképp nem rendkívüli. Érdekes viszont, hogy a valaha mért legalacsonyabb hőmérsékletet is február produkálta: 1940. február 16-án Miskolc-Görömbölytapolcán -35,0 fok volt.
Mindenkit megterhel
A tavasz ugyan már közeledik, de még nem kopogtat. Az év második hónapja bőven tartogathat meglepetéseket, ez a hét pedig szenvedést: a következő napok időjárása mindannyiunk egészségére, közérzetére kihathat. Pintér Ferencet, az időjárási hatások miatti megbetegedésekre specializálódott Meteo Klinika igazgatóját, meteogyógyászt kérdeztük.
A válasz összetett, miként a felmelegedés, a frontok, a légnyomás, a légköri viszonyok sem értelmezhetők önállóan, ráadásul az időjárás-érzékenység, a tünetek is egyénfüggők.
Az viszont biztos, hogy az időjárásban most következő sok változás minden egyes ember szervezetét megterheli. De nem mindenkit gyötör egyformán, sőt olyanok is lesznek, akik talán az egészből semmit nem vesznek észre.
Több lesz a haláleset
Nézzük részleteiben:
kettős fronti hatásra kell készülnünk, ilyenkor sokaknál súlyosbodnak a szív- és érrendszeri problémák, fejfájás jelentkezik, általánosságban megnő az akár halállal végződő szívinfarktusok, stroke-os esetek gyakorisága.
A kettős front önmagában is nagyon megterheli még az egészséges szervezetet is és gyengíti az immunrendszert, ami most a lehető legrosszabbkor jön – emeli ki a meteogyógyász. A mostanában szokatlanul sokáig húzódó kemény hideg, a jelentősen szennyezett levegő mondhatnánk amúgy is padlóra küldte az immunrendszerünket. No, nem mindenkiét, de a nagy többségét biztosan – főleg, ha számításba vesszük a magyar lakosságra jellemző “tél végi” általános vitaminhiányt is.
A vírusok számára nem leszünk ellenfelek
Ráadásul a változékony, enyhe, nedves idő kedvez a kórokozók szaporodásának és terjedésének, a helyzetet pedig tovább rontja, hogy amúgy is influenzajárvány van. Jelen helyzetben Pintér Ferenc nem is az időjárás okozta problémákat, hanem a vírusok, baktériumok megerősödő támadását tartja a következő napok legnagyobb kockázatának. Miközben immunrendszerünk nagyon megviselt, nagyon gyenge.
Az influenza és a megfázásos megbetegedések tízezreket dönthetnek le a lábukról az előttünk álló jó pár napban.
A fertőzéseket pedig az időjárás jóvoltából kimondottan kellemetlen tünetek kísérhetik. Magyarország népességének 78 százaléka időjárás-érzékeny, 30 százaléka pedig úgynevezett meteopata. Utóbbiba tartozóknál az időjárási folyamatok már komoly életminőség-, egészségromlást okoznak.
A kórokozók távol tartására a doktorok a megelőzést tekintik a legjobb fegyvernek: az immunrendszer erősítése, megfelelő vitamin- és ásványianyag-pótlás, gyakori és alapos kézmosás, bőséges folyadékfogyasztás. Kerüljük a stressz okozta plusz terheléseket, a sokak által látogatott zárt tereket. aki pedig beteg, maradjon otthon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.