12:471,5 millió félévente  

Egy felháborodott szülő arról beszélt az atv.hu-nak, hogy fia fogorvosnak szeretne tanulni, és bár jó tanuló, arra számítanak, hogy a keretszámcsökkentés miatt nem jut be az államilag finanszírozott képzésre. A tandíj viszont 1,5 millió forint lenne félévente, amit szerinte még egy olyan jó anyagi helyzetben lévő család sem tud megfizetni, mint az övék. "Közben az idősebbik fiam a közgázon tanul, és hiába írta meg az egyik legjobb felvételit, nem kapott államilag finanszírozott helyet. Oda 200 ezret kell fizetni félévente, és akkor még nem számoltuk a havi költségeket" - panaszolta. Nem érti, hogy a kormány hogyan beszélhet családtámogatásról, és hirdethet harcot az eladósodás ellen, miközben ilyen intézkedéseket hoz. Hozzátette: a lánya szintén két éven belül tanul majd tovább - kérdés, hogy miként tudják ezt finanszírozni.  

12:26Megszólalt a szilágyis igazgató-helyettes  

Péterfy Mátyás, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium igazgató-helyettese az atv.hu-nak elmondta, a diákok rájöttek, az akció akkor érhet el komolyabb hatást, ha nem marad az iskola falain belül.




12:24Nagykanizsán valóban tilos 

Mint az atv.hu kiderítette, a nagykanizsai Batthyány-gimnáziumban valóban tilos tüntetni. Balogh László igazgató - egyben fideszes önkormányzati képviselő és református presbiter - reggel bejelentette, 18 év alatti diák nem tüntethet, ha mégis megteszi, igazolatlant kap. A többieknek azt javasolta, hogy más formáját válasszák a tiltakozásnak.

12:14Rózsát csonkítanak Kecskeméten 

Csütörtökön Kecskemétre érkezik Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár egy fórumra. A Hallgatói Hálózat a Piaristák terén 6 órakor egy flashmobbal fogadják az államtitkárt. Sipos Áron végzős gimnazista a szerdai főiskolás fórumon csatlakozásra bíztatta a résztvevőket és kérte, hogy a tiltakozó megmozdulásra mindenki vigyen magával egy szál rózsát, amit majd a téren "megcsonkíthatnak". (baon.hu)

12:04Kecskeméten is petíciót adtak át 

A Kecskeméti Főiskola hallgatói önkormányzatának küldöttsége csütörtök délelőtt levelet adott át a város polgármesterének, Zombor Gábornak. A városi közgyűlésen átadott levélben egyebek mellett arra kérik a polgármestert és a testületet, hogy képviseljék jobban a Kecskeméti Főiskola érdekeit. A baon.hu helyszínen tartózkodó tudósítója arról számolt be, hogy a közgyűlésen elhangzott: jövőre évi 50 millió forintos városi ösztöndíjat osztanak szét a diákok között. (baon.hu)

12:00A szilágyisok a Széll Kálmán térre terveznek tüntetést 

A budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumban egyórás ülősztrájk volt. A diákok úgy voltak vele, többet érnek azzal, ha nem maradnak az iskola falai között. Ezért egyrészt délután 4 órára terveznek demonstrációt a Széll Kálmán térre. Másrészt erről több középiskola diákjait is próbálták értesíteni. Volt ahol támogató fogadtatásban részesültek, máshol nem is engedték be őket. A Szilágyiban egyébként visszaállt a tanítás rendje. A diákok nagy sikerként könyvelték el, hogy akciójukkal bekerültek a médiába – ezt az iskolai hangosbeszélőn közölték.

11:42Nagykanizsán tiltják? 

"Nagykanizsán az eddig hozzánk eljutott információk szerint a középiskolásokat megfenyegették, ha csatlakozni mernek bármilyen tiltakozáshoz!" - írja Facebook oldalán a Szülők a Diákokért Mozgalom-

11:26"Föl kéne ébredni" - újabb videó a Kölcseyből




11:05A szilágyisok csatlakozásra buzdítanak 

A budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnázium diákjai is csatlakoztak a középiskolások sztrájkjához. Az atv.hu információi szerint több szilágyis diákcsoport elindult a környék középiskoláit felkeresni és csatlakozásra szólítani ezen iskolák diákságát.

11:00A Kölcseyben  tanítási szünet van

A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban egész nap tanítási szünet van, a diákok így tiltakoznak a kormányzat keretszám-csökkentési tervei ellen. A tanárok egy része támogatásáról biztosította a diákokat. A sztrájk a tervek szerint kettőig tart. A diákok az udvaron fociznak, illetve az iskola folyosóin beszélgetnek.


10:54Több pécsi gimnáziumban is demonstrálnak

bama.hu jelentése szerint szerint a Széchenyi és a Kodály gimnáziumban diákjai is demonstráltak az egyetemi férőhelyek számának drasztikus csökkentése ellen.


A Leőwey Klára Gimnáziumban az első három órában tartott ülősztrájk a teljes tanári kar és az igazgató támogatásával zajlott. Többen felszólaltak, feszes, szervezett volt a demonstráció. A tanulók beszédeiben visszatérő gondolat volt az, hogy ők éppen azért választották a gimnáziumot a szakma helyett, mert ezzel az egyetemre akartak felkészülni - a kormány pedig az új keretszámokkal kihúzza a lábuk alól a talajt, azt a jövőt veszélyezteti, amire feltették az életüket.

10:50Hócsata Hoffmann Rózsával

Békéscsabán a kormányhivatalhoz terveznek "hócsatát" Hoffmann Rózsával 16:30-ra. "Középiskolások! Szüleink és Tanáraink! Ha fontos a jövőtök, gyertek! Terjesszétek az igét! "Mutassuk meg a magyar Umbridge-nek, hogy milyen az igazi, csabai "hócsata"!" - hirdetik a Faceookon.

10:43Petíciót olvastak a szombathelyi közgyűlésen

Petíciót olvastak fel a felsőoktatási keretszámok csökkentése ügyében a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjának (SEK) hallgatói csütörtökön a szombathelyi városi közgyűlés ülésén.

A szombathelyi városháza üléstermében 12 hallgatóból álló küldöttség jelent meg, majd néhányan a kormány felsőoktatási átalakítási terveit bíráló plakátokat osztottak szét, amelyeken "a hallgatók röghöz kötését", a "bújtatott tandíj bevezetését" kifogásolták, és közölték "nem engednek a kormányzatnak". A plakátokat csak az ellenzék képviselők vették át.

Hurtik Péter, a SEK hallgatói önkormányzatának elnöke ezt követően felolvasta petíciójukat, amelyben egyebek mellett hangsúlyozták: a felsőoktatást hátrányosan érintő intézkedések veszélyeztetik a Savaria Egyetemi Központ karain folyó oktatást és az intézmény létét is.

A hallgatók petícióját a betegsége miatt távol lévő Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester helyett Marton Zsolt (Fidesz-KDNP) alpolgármester vette át.

A SEK hallgatói ezt követően a Vas megyei kormányhivatalba mentek, ahol szintén átadták petíciójukat. Harangozó Bertalan Vas megyei kormánymegbízottal nem tudtak beszélni, munkatársaitól azt a választ kapták, hogy szabadságon van. (MTI)


10:36'2014-ben én is szavazok"

Kiváló képgaléria a bama.hu-n.


10:33Ez a röplap terjedt a középiskolások között


10:11Hír Szombathelyről

Újabb FB-bejegyzés: Szombathelyen a Kormányhivatal előtt vannak, néhány középiskolás is van közöttük! Tömeg kellene, de nagyon hideg van!

10:06Komlón is beszállnak  

Szintén a bama.hu írja: munkatársunk értesülése szerint a komlói Nagy László Gimnáziumban 12:45-től tartanak ülősztrájkot a diákok.

10:04Pécsett újabb helyszínen sztrájkolnak 

A bama.hu szerint az Apáczai Csere János Nevelési Központ diákjai is demonstrálnak. Több osztályban egész délelőttre szervezik az ülősztrájkot.

09:57Szombathelyen sétálnak

A szombathelyi egyetemisták meglátogatták a város közgyűlésének mai ülését. Átsétáltak :-) - írja egyik olvasónk az FB-n.

09:54Győrben ülősztrájk

Szintén az FB-n jött: A győri Pálffy Miklós Kereskedelmi Szakközépiskolában a végzősök ülősztrájkot kezdtek.

09:47Hídra tartanak

Facebook oldalunkon egyik olvasónk azt írja, Bp-en a Szilágyi Erzsébet Gimnázium kb. 150 felsőbb osztályos diákja elindult az iskolából, egyelőre valamelyik híd felé tartanak.

09:43Sztrájk a Kölcseyben 

A budapesti Kölcsey gimnáziumban zajlik ugyan a tanítás, de diákok a folyosókon vannak. Aki akar, az megy csak be az órákra. Információink szerint az egyetelmisták szórólapokkal biztatták a középiskolásokat a tüntetésre.



09:30Élőlánc Pécsett


A keddi, egyetemi keretszámok drasztikus csökkentése ellen tiltakozó pécsi egyetemi demonstrációk csütörtökön reggel folytatódtak. Mintegy 50-100 egyetemista élő láncot alkotott a városháza előtt, így fogadva a közgyűlésre érkező képviselőket - írja a bama.hu.

Ezzel párhuzamosan a középiskolások ülősztrájkja is megkezdődött. A portál tudósítója szerint a Leőwey Klára Gimnázium díszterme zsúfolásig megtelt tiltakozó gimnazistákkal, legalább 400-an lehetnek

Az egyetemi hallgatókat sem a városházára, sem a Leőwey gimnáziumba nem engedték be, utóbbi kapcsán arra hivatkozva, hogy a rendezvény zártkörű.

A fiatalok ugyanakkor folytatták a tegnapelőtt megkezdett plakátolást: a közelmúltban újságokban és óriásplakátokon látott, IMF-et kritizáló kormányzati hirdetések mintájára készítették el saját verziójukat.


Orbánt és Hoffmant emlegettékSzerdán több ezer diák gyűlt össze a BME aulájában a HÖOK és a társult érdekképviseleti szervek által 16 órára meghirdetett hallgatói demonstrációra. Az eseményen újra megismételték a hétfőn az ELTE lágymányosi kampuszán elfogadott öt pontos követeléseiket, vagyis a köz- és a felsőoktatás átfogó reformját, a keretszámok visszaállítását legalább a 2011-es szintre, a forráskivonás leállítását, az elvonások kompenzálását, a hallgatói szerződés eltörlését, valamint, hogy ne korlátozzák az egyetemi autonómiát.

A diákok mellett felszólalt Solti László, a Magyar Rektori Konferencia elnökségi tagja, Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, valamint Balogh Vilmos, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének képviselője.

A rendezvény után a több ezres, a Fideszt és a kormányt kifigurázó transzparensekkel felszerelkezett, Orbán Viktor- és Hoffmann Rózsa ellenes rigmusokat skandáló tömeg az Erzsébet hídon átvonulva előbb a Nemzetgazdasági Minisztérium épületénél állt meg. Onnan a Parlamenthez vonultak, ahol a tüntetők egy része egészen a főbejáratig jutott, ahol rendőrsorfal állta útjukat. A diákok azt szerették volna elérni, hogy a kormány részéről valaki és meghallgassa a követeléseiket és tárgyaljon velük. Miután erre nem került sor, a tömeg lassan eloszlott, az ottmaradt kemény magot pedig a rendőrök kényszerítették távozásra. A tüntetés 21 óra körül véget ért.



Eközben az alábbi városokban is voltak diákfórumok és tiltakozó megmozdulások: Debrecen, Győr, Miskolc, Nyíregyháza, Dunaújváros, Eger, Kecskemét, Pécs, Szeged, Sopron és Gödöllő.

A tervek szerint hétfőn 17 órától az Emberi Erőforrás Minisztérium előt újabb hallgatói demonstrációra kerül sor.


atv.hu, S. I.